جلد ۴ - شماره ۳ (پاییز ۱۳۹۱)

تعداد دانلود :۱۷۲
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۳:۴۰

مقایسه کارایی علف کش جدید فورام سولفورون یدوسولفورون با علف کش های رایج ثبت شده مزارعذرت در مناطق کرج و ورامین
دانلود فایل
0.356 MB
تأثیر کودهای زیستی نیتروژنه بر عملکرد و اجزای عملکرد کدو آجیلی در کشت مخلوط با لوبیا چیتی
دانلود فایل
0.294 MB
اثر عناصر ریز مغذی آهن و روی بر میزان ترکیبات ثانویه و عملکرد گیاه آویشن باغی ( Thymus vulgaris L.)
دانلود فایل
0.31 MB
بررسی تأثیر کم آبیاری و آبیاری بهینه بر صفات کمی و کیفی و خسارت ریزومانیا در هیبریدهای مختلف چغندر قند
دانلود فایل
0.306 MB
بررسی کاربرد زئولیت و نیتروژن بر عملکرد و اجزای عملکرد برنج رقم هاشمی
دانلود فایل
0.27 MB
اثر تاریخ های کاشت بر عملکرد کمی و کیفی چهار رقم سویا در منطقه هرات افغانستان
دانلود فایل
0.341 MB
بررسی تحمل به تنش خشکی برخی از ارقام گندم در شرایط کم آبی
دانلود فایل
0.285 MB
مقایسه و ارزیابی هیبریدهای خارجی ذرت شیرین در دو تاریخ کاشت در چهارمنطقه مختلف کشور
دانلود فایل
0.239 MB
فهرست
دانلود فایل
0.098 MB
سخن سر دبیر

به نام خدا

 

سخن سردبير

 

نوسانات و تغییرات اقلیمی مناطق کشاورزی، تغییر و تحول در روشها و سیستمهای کشت گياهان زراعی، افزایش روز افزون جمعیت و امکان اندک گسترش زمين مطلوب جهت افزايش توليد فراوردههاي کشاورزي، تأمین تقاضا و نیازهای در حال گسترش کشاورزان، بخش کشاورزی و صنايع ایجاب نموده است که بطور مستمر برای بهبود و تکامل خصوصیات مثبت ارقام موجود گیاهان زراعی اقدام گرديده و نسبت به تولید ارقام جدید تلاش شود. به موازات پيشرفت در ايجاد ارقام و منابع ژنتيكي جديد و با توجه به تفاوتهایی که معمولاً از نظر خصوصیات فیزیولوژیکی، مورفولوژیکی و یا فنولوژیکی با ارقام قبلی دارند، برای تولید محصول مناسب غالباً به شرایط و نیازهای زراعی جدیدی احتياج است که ممکن است با موارد قبلی بسیار متفاوت باشد. در واقع، همیشه با تولید و معرفی یک رقم جدید این احتمال وجود دارد که شرایط و اصول بهزراعی کاشت، داشت و برداشت آن رقم نیز نیازمند کار و مدیریت جدیدی باشد. تعیین این شرایط و اصول جدید، نیازمند تحقیقات بهزراعی در آن زمینهها میباشد. علاوه بر این، بیتردید در هر منطقه زراعی، مسائل و مشکلات متفاوتي پیش روی کشاورزان قرار میگیرد که نیازمند شناخت و رفع آن بر اساس پشتوانه تحقیقی است، از طرف دیگر، صنایع و شرکتهای سازنده مواد شیمیایی مانند کودهای شیمیایی و بيولوژيک، تنظیم کنندههای رشد، سموم و کارخانجات تولید کننده وسایل و ادوات کشاورزی محصولات جدیدی را به بازار مصرف عرضه میکنند که میزان کارایی و سودمندی آن ها در بخش کشاورزی قبل از ترویج و استفاده گسترده بدون انجام آزمایشهاي مناسب منطقی نیست. به تعبیر دقیقتر فناوری تولید و عملیات بهزراعی به اعمال مدیریت تقاضای نهادههاي کشاورزي کمک شایانی میکند،بنابراين ضروری است تا تحقیقات گسترده و پيوستهاي در خصوص اصول بهزراعی انجام پذيرد تا به موازات سایر بخشهاي تحقیقي، شاهد رشد و توسعه در این زمینه باشیم. منطقه شهرري نيز با پيشينه تاريخي و اتصال به تهران بزرگ از جايگاه ويژهاي در بخش کشاورزي برخوردار است، بنابراین اين امر ما را بر آن داشت تا با توجه به نياز کشور، منطقه و همچنين معرفي روشهاي تحقيقاتي جديد، اقدام به چاپ مجله  پژوهشهاي بهزراعي نماييم.

اين مجله تا جلد 1 ، شماره 2 ، با عنوان "تنشهاي محيطي در علوم گياهي" و پس از آن با نام "پژوهشهاي
به
زراعي" به چاپ رسيد و بر اساس مجوز كميسيون بررسي و تأييد مجلات علمي دانشگاه آزاد اسلامي از تاریخ 11/12/89 حائز درجه علمی- پژوهشی گردید. در حال حاضر تمامي مقالههاي علمي و تحقيقي از سراسر کشور که به هر نحو پژوهشهاي بهزراعي را از جنبههاي مختلف زراعي، علفهاي هرز، اکولوژيکي، فيزيولوژيکي، تنشهاي محيطي، ژنتيکي و اصلاحي، بيوتکنولوژي، نانو تکنولوژي و غيره مورد بررسي قرار دادهاند، پس از داوري مورد پذيرش قرار ميدهد.  

هيأت تحريريه سعي بر آن خواهد داشت که با تلفيقي از مقالات علمي و کاربردي حاصل از تحقيقات در زمينههاي مختلف بهزراعي مجموعهاي قابل استفاده را فراهم آورد. بديهي است که ادامه و پيشرفت کمي و کيفي يک مجله به ارتباط علمي با تمامي محققان سراسر کشور در زمينه آن تخصص و استفاده از رهنمودها و تجارب ارزشمند آن ها بستگي دارد. در همين جا ضمن تشکر از تمامي استادان، محققان و دانشجوياني که تا کنون ﻫﻴﺄت تحريريه را ياري دادهاند، از همه دانشگاهها و مؤسسات تحقيقاتي دعوت ميگردد، جهت پُر بارتر کردن مطالب مجله، ما را ياري دهند.

با تشکر و سپاس فراوان

دکتر عليرضا پازکي

 


صاحب امتياز: آزاد اسلامی واحد شهرری مدير مسئول: دکتر امید صادقی‏پور سر دبير: دکتر علیرضا پازُکی مدیر داخلی: دکتر ابوالفضل رشیدی‎اصل ويراستار: دکتر علیرضا پازُکی
صاحب امتياز: آزاد اسلامی واحد شهرری
مدير مسئول: دکتر امید صادقی‏پور
سر دبير: دکتر علیرضا پازُکی
مدیر داخلی: دکتر ابوالفضل رشیدی‎اصل
ويراستار: دکتر علیرضا پازُکی
همکاران (هيات تحريريه): دکتر حمید ایران‎نژاد دکتر رضا بزرگی‎پور دکتر علیرضا پازُکی دکتر سید اسداله حجازی دکتر فرخ درویش دکتر امید صادقی‎پور دکتر علی کاشانی
گرافيست: محمود اکبری دهکردی
روي جلد: ناصر معماری
پشت جلد: ناصر معماری
تاريخ انتشار:: 2012-11-13
تلفن: 55229360 - 021
نشاني: تهران، بزرگراه خلیج‎فارس، روبروی حرم مطهر امام خمینی(ره)، مجتمع دانشگاهی یادگار امام(ره)،
نمابر: 021-55229360
نشاني الکترونيک: jcpr@iausr.ac.ir


نظر شما :